تبلیغات
فناوری اطلاعات - پروتکلAPIPA
 
فناوری اطلاعات
 
 
دوشنبه 20 دی 1389 :: نویسنده : مرجان پاسبان

در صورتی كه پیكربندی پروتكل TCP/IP  بر روی یك كامپیوتر بگونه ای انجام شده  است كه كامپیوتر و یا دستگاه شبكه ای مورد نظر را ملزم به استفاده از خدمات سرویس دهنده DHCP می نماید ( تنظیمات انجام شده در صفحه Properties پروتكل TCP/IP )  ولی در عمل سرویس دهنده وجود نداشته باشد و یا سرویس گیرندگان قادر به برقراری ارتباط با آن نباشند و یا برای سرویس دهنده DHCP  مشكل خاصی ایجاد شده باشد ، تكلیف سرویس گیرندگان و متقاضیان استفاده از خدمات سرویس دهنده DHCP چیست ؟
در چنین مواردی سرویس گیرندگانی كه بر روی آنان یكی از نسخه های ویندوز ( به جزء ویندوز NT ) نصب شده است ، می توانند از APIPA (  برگرفته از Automatic Private IP Addressing   ) استفاده نمایند . با استفاده از سرویس فوق كه صرفا" در شبكه های كوچك قابل استفاده خواهد بود ( حداكثر 25 دستگاه موجود در شبكه ) ، هر یك از سرویس گیرندگان می توانند به صورت تصادفی یك آدرس IP  خصوصی را بر اساس مشخصات جدول زیر به خود نسبت دهند .
 

آدرس رزو شده توسط APIPA 

 169.254.0.1 TO 169.254.255.254

Subnet Mask

 255 . 255 . 0 . 0

و اما چند نكته در ارتباط با روش آدرس دهی APIPA :

  • زمانی كه یك سرویس گیرنده پاسخ مناسبی را از سرویس دهنده DHCP دریافت ننماید ، پس از مدت زمان كوتاهی یك آدرس تصادفی را از شبكه دریافت می نماید .

  • با توجه به این كه سرویس گیرنده به صورت كاملا" تصادفی یك آدرس IP را انتخاب می نماید ، همواره این احتمال وجود خواهد داشت كه یك كامپیوتر آدرسی را انتخاب نماید كه قبلا" توسط كامپیوتر دیگری استفاده شده باشد . برای حل این مشكل ، پس از انتخاب یك آدرس IP توسط سرویس گیرنده ، یك بسته اطلاعاتی broadcast شامل آدرس IP  توسط سرویس گیرنده در شبكه ارسال و بر اساس پاسخ دریافتی ، در خصوص نگهداری و یا آزادسازی آدرس IP تصمیم گیری می گردد.

  • اطلاعات ارائه شده توسط APIPA ، یك آدرس IP و یك Subnet mask می باشد و سایر اطلاعلاتی كه عموما" توسط سرویس دهنده DHCP ارائه می گردد را شامل نمی شود . مثلا" با استفاده از APIPA نمی توان آدرس  gateway پیش فرض را در اختیار سرویس گیرندگان قرار داد . بنابراین مبادله اطلاعات محدود به كامپیوترهای موجود در یك شبكه محلی كوچك می گردد كه تماما" دارای فضای آدرس دهی شبكه   0 . 0 . 254 . 169  می باشند . در صورت نیاز می بایست سایر اطلاعات لازم در ارتباط با پیكربندی پروتكل TCP/IP به صورت دستی مشخص گردد. 

  • سرویس گیرندگانی كه از APIPA استفاده می نمایند به صورت ادواری و در بازه های زمانی پنج دقیقه ، شبكه را به منظور وجود یك سرویس دهنده DHCP بررسی می نمایند . در صورتی كه سرویس دهنده DHCP در دسترس قرار بگیرد ، سرویس گیرنده یك درخواست را برای وی ارسال و اطلاعات مربوط به پیكربندی TCP/IP را از آن دریافت می نماید .

  • پتانسیل استفاده از APIPA به صورت پیش فرض بر روی تمامی نسخه های ویندوز فعال می باشد . برای غیرفعال نمودن آن می بایست تنظمیات ریجستری را تغییر داد:
    - اجرای برنامه Regedit

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مرجان پاسبان
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :